eTIR – vývoj, výzvy a příležitosti
V květnu 2021 vstoupí v platnost Příloha 11 Úmluvy TIR týkající se digitalizace systému TIR
Od roku 2015 spolupracuje IRU s EHK/OSN, celními orgány a se svými členskými sdruženími na řadě projektů k digitalizaci systému TIR s cílem úplné komputerizace systému TIR. Tyto projekty jsou zacíleny na výměnu dat mezi „soukromým sektorem a celními orgány“ (B2C) za podpory IRU IT nástrojů TIR. Pilotní projekty byly a jsou prováděny v koridorech spojujících Irán a Turecko, Írán a Ázerbájdžán a Kazachstán a Uzbekistán. Kyrgyzstán a Tádžikistán se připravují na připojení k těmto projektům.
Důležitého milníku bylo dosaženo 25. února 2021, když žádná ze smluvních stran Úmluvy TIR nepředložila výhradu ke vstupu v platnost Přílohy 11 Úmluvy TIR. Tato Příloha tedy vstoupí v platnost 25. května 2021.
Příloha 11 Úmluvy TIR poskytuje právní rámec pro eTIR operace používané smluvními stranami a je uplatňována v souladu s technickými specifikacemi, které jsou uvedeny na webových stránkách EHK/OSN. Účelem Přílohy 11 je hlavně stanovení aspektů zasílání zpráv „celníci celníkům“ v operacích eTIR se zeměmi zapojenými do eTIR přeprav za použití eTIR mezinárodního systému provozovaného EHK/OSN. Příloha 11 tedy popisuje mechanismus, který bude používán celními orgány k výměně TIR informaci mezi sebou.
Výměna zprávy, které jsou generovány soukromým sektorem, tj. zprávy soukromého sektoru k celníkům, jako je vydání a platnost záruky, generování dat deklarace držitelem karnetu TIR pomocí TIR-EPD či celních systémů bude pokračovat používáním stávajících postupů.
Přijetí Přílohy 11 je dlouho očekávaným momentem v historii Úmluvy TIR, které učiní první kroky v před k nové éře globálního celního tranzitu.